CLS-TC11A12251G
Mfr.Part #
CLS-TC11A12251G
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPST 30A 12V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Breadth :
16 mm
Illumination :
Illuminated
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@12VDC
Illumination Voltage (Nominal) :
12VDC
Orientation :
Vertical
Voltage - Rated DC :
12V
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
30A
Termination :
Quick Connect
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Actuator Type :
Flatted
Illumination Type, Color :
LED, Green
Circuit :
SPST
Illumination Type :
Illuminated, LED
Body Length or Diameter :
28.6mm
Current Rating (Amps) :
30A DC
Body Height :
17.6mm
Mounting Type :
Panel Mount
Switch Function :
On-Off
Packaging :
Bulk
Series :
CLS
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.20mm Dia