CLS-RC11A125190B
Mfr.Part #
CLS-RC11A125190B
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Current Rating (Amps) :
10A AC
Circuit :
SPST
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@125VAC
Termination :
Quick Connect
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Switch Function :
On-Off
Series :
CLS
HTS Code :
Current Rating :
10A
Pbfree Code :
yes
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Actuator Type :
Round - Illuminated
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
Vertical
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 20.20mm Dia
Body Length or Diameter :
23mm
Color - Actuator/Cap :
Black
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Panel, Snap in
Body Height :
14.5mm