CLS-RC11A125190G
Mfr.Part #
CLS-RC11A125190G
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Illumination Type :
LED
Published :
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
Black
Body Length or Diameter :
23mm
Switch Type :
ROCKER SWITCH
HTS Code :
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Mount :
Panel, Snap in
Body Height :
14.5mm
Actuator Type :
Round - Illuminated
Orientation :
Vertical
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Termination :
Quick Connect
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 20.20mm Dia
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@125VAC
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
10A AC
Current Rating :
10A