CIG22HR56MAE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIG22HR56MAE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 2A 55 MOHM SMD
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
55 mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Series :
CIG22H_MAE
Inductance :
560nH
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
Shielding :
Shielded
Type :
Multilayer
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Features :
Connection Type :
Threaded
Product Status :
Obsolete
Current - Saturation :
Current Rating (Amps) :
2 A
Size / Dimension :
0.098 L x 0.079 W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Q @ Freq :
Schneider
Current Rating :
2A
Datasheets
CIG22HR56MAE
Samsung Electro-Mechanics CIG22HR56MAE
CIG22HR56MAE datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Samsung stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD