CIG21L1R2MNE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CIG21L1R2MNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 1.1A 125MOHM SMD
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
125mOhm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Case Code (Metric) :
Published :
Current Rating :
1.1A
Current Rating (Amps) :
1.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Digi-Reel®
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Length :
2.0066mm
Case Code (Imperial) :
Type :
Multilayer
Series :
CIG21L
Width :
1.2446mm
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
1MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Inductance :
1.2μH
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
CIG21L1R2MNE
Samsung Electro-Mechanics CIG21L1R2MNE
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD