CGS951T500V4C
Mfr.Part #
CGS951T500V4C
Description
CAP ALUM 950UF 500V SCREW
Leakage Current :
4.14mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
950μF
Ripple Current :
4.4A
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Length :
104.775mm
Diameter :
50.8mm
Polar
Number of Pins :
Ripple Current @ Low Frequency :
4.4A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
108mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
22mm
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
105mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.6A @ 10kHz
Datasheets
CGS951T500V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS951T500V4C
CGS 950μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 4.4A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals