CGS902U040R4C
Mfr.Part #
CGS902U040R4C
Description
CAP ALUM 9000UF 40V SCREW
Stock
4
In Stock :
4
Voltage - Rated DC :
40V
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
6mA
Mount :
Chassis Mount, Clamp
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
9000μF
Published :
2006
Ripple Current @ Low Frequency :
8.2A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
10.66A @ 10kHz
Height :
105mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Ripple Current :
8.2A
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
12.7mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Datasheets
CGS902U040R4C
Cornell Dubilier Electronics CGS902U040R4C
CGS 9000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 8.2A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals