CGS902U075R3C
Mfr.Part #
CGS902U075R3C
Description
CAP ALUM 9000UF 75V SCREW
Ripple Current :
5.9A
Lead Pitch :
12.7mm
Height :
79.4mm
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
9000μF
Voltage - Rated DC :
75V
Mount :
Chassis Mount
REACH SVHC :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
79.375mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5.9A @ 120Hz
Tolerance :
-10% +75%
Leakage Current :
4.93mA
Ripple Current @ High Frequency :
7.67A @ 10kHz
Datasheets
CGS902U075R3C
Cornell Dubilier Electronics CGS902U075R3C
CGS 9000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 5.9A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals