CGS751T500U4C
Mfr.Part #
CGS751T500U4C
Description
CAP ALUM 750UF 500V SCREW
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 10kHz
Diameter :
44.5mm
Leakage Current :
3.67mA
Length :
104.775mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.750Dia 44.45mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
3.6A
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
750μF
Height :
105mm
Lead Pitch :
19mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
136mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.6A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Datasheets
CGS751T500U4C
Cornell Dubilier Electronics CGS751T500U4C
CGS 750μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.6A 1.750Dia 44.45mm -40°C~85°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals