CGS722U010R2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS722U010R2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 7200UF 10V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
CGS
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
5.85A @ 10kHz
Ripple Current :
4.5A
Termination :
Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
54mm
Leakage Current :
1.61mA
Height Seated (Max) :
2.125 53.98mm
Diameter :
35mm
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
4.5A @ 120Hz
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Terminal Shape :
Binding Post
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Capacitance :
7200μF
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
CGS722U010R2C
Cornell Dubilier Electronics CGS722U010R2C
CGS 7200μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 4.5A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals