CFR25SJT-52-390R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR25SJT-52-390R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Cylindrical
Package / Case :
Axial
Resistance :
390ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Series :
CFR
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Diameter :
0.45 mm
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFR25SJT-52-390R
YAGEO CFR25SJT-52-390R
FIXED RESISTOR, 390Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,