CDZVT2R8.2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDZVT2R8.2B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 8.2V 100MW VMN2M
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
8.2V
Working Test Current :
5mA
Number of Terminations :
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance-Max :
30Ohm
Voltage Tol-Max :
2.08%
Impedance :
30Ohm
Zener Voltage :
8.2V
Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 5V
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
High Reliability
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CDZVT2R8.2B
ROHM Semiconductor CDZVT2R8.2B
ZENER DIODE 30Ohm 8.2V 500nA @ 5V 150°C 100mW 2 Terminations 2-SMD, Flat Lead
CDZVT2R8.2B Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 5V.2.08% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 2.08%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.
CDZVT2R8.2B Features
reverse leakage current of 500nA @ 5V
500nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA