CA052X102K5RACAUTO
Mfr.Part #
CA052X102K5RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0508
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Terminal Finish :
Pure Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Pitch :
1mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
1000pF
ECCN Code :
EAR99
Series :
X
Number of Terminations :
4
Number of Elements :
1
Width :
1.3mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Capacitors :
2
Number of Functions :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
Circuit Type :
Isolated
Capacitor Type :
ARRAY/NETWORK CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
KEMET CA052X102K5RACAUTO
X Series 1000pF ±10% 4 Terminations X7R 0508 (1220 Metric) Pure Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier 50V Ceramic