C927U561KZYDAAWL35
Mfr.Part #
C927U561KZYDAAWL35
Description
CAP CER 560PF 440VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5P
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Style :
Straight
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Pitch :
7.493mm
Lead/Base Style :
Straight
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
560pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
300V
Temperature Coefficient :
Y5P B
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Radial, Disc
KEMET C927U561KZYDAAWL35
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 560pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C927U561KZYDAAWL35 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.354Dia 9.00mm.Temperatures greater than -40°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
C927U561KZYDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm