C927U102KYYDCAWL20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C927U102KYYDCAWL20
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Dielectric :
Y5P
Temperature Coefficient :
Y5P B
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±10%
Applications :
Safety
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
400VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
X1, Y2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead/Base Style :
Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial, Disc
KEMET C927U102KYYDCAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 1000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C927U102KYYDCAWL20 Overview
A 0.354Dia 9.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5P B.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C927U102KYYDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm