C927U102KYYDBAWL40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C927U102KYYDBAWL40
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000pF
Ratings :
X1, Y2
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead/Base Style :
Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Temperature Coefficient :
Y5P B
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated :
400VAC
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C