C927U561KYYDCAWL40
Mfr.Part #
C927U561KYYDCAWL40
Description
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL
Tolerance :
±10%
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Kinked
Voltage - Rated :
400VAC
Capacitance :
560pF
Temperature Coefficient :
Y5P B
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
Safety
Dielectric :
Y5P
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Composition :
Ceramic
Datasheets
C927U561KYYDCAWL40
KEMET C927U561KYYDCAWL40
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 560pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C927U561KYYDCAWL40 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm.This coefficient equals Y5P B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C927U561KYYDCAWL40 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm