C927U270JZNDCAWL20
Mfr.Part #
C927U270JZNDCAWL20
Description
CAP CER 27PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Capacitance :
27pF
Voltage - Rated :
440VAC
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
300V
Dielectric :
NP0
Lead/Base Style :
Kinked
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
KEMET C927U270JZNDCAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 27pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C927U270JZNDCAWL20 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.354Dia 9.00mm.The operating temperature should be higher than -40°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C927U270JZNDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm