C927U270JZNDBAWL45
Mfr.Part #
C927U270JZNDBAWL45
Description
CAP CER 27PF 440VAC C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
300V
Capacitance :
27pF
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated :
440VAC
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Dielectric :
NP0
KEMET C927U270JZNDBAWL45
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 27pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C927U270JZNDBAWL45 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.354Dia 9.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -40°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C927U270JZNDBAWL45 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm