C927U221KZYDBAWL20
Mfr.Part #
C927U221KZYDBAWL20
Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Capacitance :
220pF
Voltage - Rated :
440VAC
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Formed Leads - Kinked
KEMET C927U221KZYDBAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 220pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C927U221KZYDBAWL20 Overview
This device's program size/dimension is 0.354Dia 9.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -40°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C927U221KZYDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm