C3216Y5V1E106Z
Mfr.Part #
C3216Y5V1E106Z
Description
CAP CER 10UF 25V Y5V 1206
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Capacitance :
10μF
Height :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
-20% +80%
Temperature Coefficient :
Y5V F
Number of Pins :
2
Published :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
1.8034mm
Dielectric :
Y5V
Datasheets
C3216Y5V1E106Z
TDK Corporation C3216Y5V1E106Z
C 10μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C3216Y5V1E106Z Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5V F.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C3216Y5V1E106Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V