C3216C0G1H103K060AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3216C0G1H103K060AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G 1206
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Low ESL
Published :
Capacitance :
10000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.030 0.75mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
C
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
762μm
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Width :
1.6mm
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Datasheets
C3216C0G1H103K060AA
TDK Corporation C3216C0G1H103K060AA
C 10000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)