C3216C0G1E473J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3216C0G1E473J
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 25V C0G 1206
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Weight :
16.187578mg
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.047µF
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Series :
C
Thickness :
1.2954mm
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
C3216C0G1E473J
TDK Corporation C3216C0G1E473J
C 0.047μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C3216C0G1E473J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C3216C0G1E473J Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V