C3216X7R2J222M115AE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3216X7R2J222M115AE
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
630V
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.2954mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
2200pF
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
C3216X7R2J222M115AE
TDK Corporation C3216X7R2J222M115AE
C 2200pF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)