C3216X7R2J103K115AA
Mfr.Part #
C3216X7R2J103K115AA
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Height :
1.15mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Weight :
16.187578mg
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Capacitance :
10000pF
Number of Pins :
2
Voltage :
630V
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.2954mm
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Published :
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C3216X7R2J103K115AA
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C3216X7R2J103K115AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Voltage:630V, Number of Terminations:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C3216X7R2J103K115AA pinout, C3216X7R2J103K115AA datasheet PDF, C3216X7R2J103K115AA amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C3216X7R2J103K115AA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C3216X7R2J103K115AA
C 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)