C3216X7R2A104M/8
Mfr.Part #
C3216X7R2A104M/8
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.2954mm
Max Operating Temperature :
125°C
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2004mm
Height :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
C3216X7R2A104M/8
TDK Corporation C3216X7R2A104M/8
C 0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C3216X7R2A104M/8 Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
C3216X7R2A104M/8 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V