C3216X7R1C475K/8
Mfr.Part #
C3216X7R1C475K/8
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Thickness :
1.143mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
C3216X7R1C475K/8
TDK Corporation C3216X7R1C475K/8
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C3216X7R1C475K/8 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
C3216X7R1C475K/8 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V