C3216X7R0J106K085AB
Mfr.Part #
C3216X7R0J106K085AB
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
850μm
Thickness :
990.6μm
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±10%
Datasheets
C3216X7R0J106K085AB
TDK Corporation C3216X7R0J106K085AB
C 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)