C3216X5R1C106M085AC
Mfr.Part #
C3216X5R1C106M085AC
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Published :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Low ESL
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
990.6μm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
850μm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Terminations :
2
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10μF
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
TDK Corporation C3216X5R1C106M085AC
C 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C3216X5R1C106M085AC Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
C3216X5R1C106M085AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V