C3216X5R1A106K160AB
Mfr.Part #
C3216X5R1A106K160AB
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 1206
Stock
1
In Stock :
1
Thickness :
1.8034mm
Tolerance :
±10%
Voltage :
10V
Height :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X5R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
3216
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
e3
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
10V
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Capacitance :
10μF
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Case Code (Imperial) :
1206
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Published :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Factory Lead Time :
51 Weeks
Introducing Ceramic Capacitors TDK Corporation C3216X5R1A106K160AB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Pins:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Terminations:2, C3216X5R1A106K160AB pinout, C3216X5R1A106K160AB datasheet PDF, C3216X5R1A106K160AB amp .Beyond Ceramic Capacitors TDK Corporation C3216X5R1A106K160AB ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TDK Corporation C3216X5R1A106K160AB
C 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C3216X5R1A106K160AB Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
C3216X5R1A106K160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V