C3216NP02J103J160AA
Mfr.Part #
C3216NP02J103J160AA
Description
CAP CER 10000PF 630V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.8034mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
10000pF
Feature :
High Temperature
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dielectric :
C0G
Weight :
16.187578mg
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
C3216NP02J103J160AA
TDK Corporation C3216NP02J103J160AA
C 10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)