C3216JB2J153K130AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3216JB2J153K130AA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 630V JB 1206
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
JB
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Published :
HTS Code :
Height :
1.3mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
JB
Voltage - Rated :
630V
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.4478mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
0.015µF
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
C3216JB2J153K130AA
TDK Corporation C3216JB2J153K130AA
C 0.015μF 630V Ceramic Capacitor ±10% JB 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)