C2225C563KDRAC7800
Mfr.Part #
C2225C563KDRAC7800
Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 2225
Stock
675
In Stock :
675
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
32 Weeks
Depth :
6.4mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Series :
SMD Comm X7R HV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension :
0.220Lx0.252W 5.60mmx6.40mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.056μF
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
KEMET C2225C563KDRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.220Lx0.252W 5.60mmx6.40mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)