C2225C334J1RAC7800
Mfr.Part #
C2225C334J1RAC7800
Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Length :
5.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Capacitance :
330nF
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Tolerance :
5%
Height :
1.1mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Depth :
6.3mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
KEMET C2225C334J1RAC7800
330nF Ceramic Capacitor 5% 2225
C2225C334J1RAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 100V, it is capable of operating.
C2225C334J1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V