C2225C224KCRAC7800
Mfr.Part #
C2225C224KCRAC7800
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
5.6
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance Value :
0.22uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Pad
Failure Rate :
Base Product Number :
C2225C
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Series :
SMD Comm X7R HV
Product Status :
Active
Capacitance :
0.22 µF
Voltage :
500VDC
Product Height (mm) :
1.6
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package / Case :
Size / Dimension :
0.220 L x 0.252 W (5.60mm x 6.40mm)
Ratings :
Dielectric :
X7R
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Product Depth (mm) :
6.4
Features :
Low ESL, High Voltage
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Microwave Application :
yes
Voltage - Rated :
500V
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Temperature Coefficient :
X7R
Size (mm) :
5.6 X 6.4 X 1.6
Construction :
Flat
Dissipation Factor (%) :
2.5
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C2225C224KCRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:500VDC, Package / Case:2225, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C2225C224KCRAC7800 pinout, C2225C224KCRAC7800 datasheet PDF, C2225C224KCRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C2225C224KCRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C2225C224KCRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.22 µF 500V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.220 L x 0.252 W (5.60mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225