C2225C104K2RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2225C104K2RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 2225
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
6.3mm
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
100nF
Length :
5.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
KEMET C2225C104K2RAC7800
100nF Ceramic Capacitor 10% 2225
C2225C104K2RAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 200V, it is capable of operating.
C2225C104K2RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V