C2220X944KCRLC7210
Mfr.Part #
C2220X944KCRLC7210
Description
CAP CER 0.94UF 500V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Ratings :
Packaging :
Reel
Applications :
Boardflex Sensitive
Class :
Class 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Length :
5.9 mm
Width :
5 mm
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Capacitance :
0.94 μF
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Series :
KONNEKT Comm X7R
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
KEMET C2220X944KCRLC7210
KONNEKT Comm X7R 0.94 μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220X944KCRLC7210 Overview
Ceramic capacitor is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
C2220X944KCRLC7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)