C2220X244MDRLCAUTO7210
Mfr.Part #
C2220X244MDRLCAUTO7210
Description
CAP CER 0.24UF 1KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Brand :
Width :
5 mm
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.24 μF
Series :
KONNEKT Auto X7R
Termination :
Flexible (Soft)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
5.9 mm
Dielectric :
X7R
Qualification :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
2220 (5750 Metric)
Failure Rate :
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS :
Details
Packaging :
Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Style :
Features :
Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
Class :
Class 2
Thickness (Max) :
0.217" (5.50mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
KEMET C2220X244MDRLCAUTO7210
KONNEKT Auto X7R 0.24 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
C2220X244MDRLCAUTO7210 Overview
A program's size/dimension is 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C2220X244MDRLCAUTO7210 Features
a size/dimension of 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)