C2220X105K1RAC7800
Mfr.Part #
C2220X105K1RAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Feature :
Soft Termination
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.232Lx0.197W 5.90mmx5.00mm
Series :
SMD Comm X7R Flex
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
KEMET C2220X105K1RAC7800
SMD Comm X7R Flex 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.232Lx0.197W 5.90mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)