C2220C684J5RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2220C684J5RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
1.1mm
Depth :
5mm
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Length :
5.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
680nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C2220C684J5RAC7800
680nF Ceramic Capacitor 5% 2220
C2220C684J5RAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C2220C684J5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V