C2220C475K5RAC7800
Mfr.Part #
C2220C475K5RAC7800
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 10% 2220
Stock
978
In Stock :
978
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Comm X7R
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Capacitance :
4.7μF
KEMET C2220C475K5RAC7800
SMD Comm X7R 4.7μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)