C2220C335K5R1CAUTO
Mfr.Part #
C2220C335K5R1CAUTO
Package / Case
SMD, J-Lead
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R 2220
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3.3μF
Size / Dimension :
0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.150 3.80mm
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
3.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
Low ESL
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Package / Case :
SMD, J-Lead
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Pbfree Code :
yes
Series :
KPS SMD Auto X7R
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
J-Lead
Length :
6mm
Surface Mount :
KEMET C2220C335K5R1CAUTO
KPS SMD Auto X7R 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.236Lx0.197W 6.00mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead