C2220C274K5RAC7800
Mfr.Part #
C2220C274K5RAC7800
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Depth :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Length :
5.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
270nF
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Height :
1.1mm