C2220C222KHRACAUTO
Mfr.Part #
C2220C222KHRACAUTO
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 2220 2.2NF 3000V X7R 10%
Ceramic Capacitors
Width :
5mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Feature :
Low ESL, High Voltage
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2200pF
JESD-609 Code :
e3
Length :
5.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
3kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Height :
1.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
34 Weeks
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Termination :
WRAPAROUND
Series :
SMD Auto X7R HV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
KEMET C2220C222KHRACAUTO
SMD Auto X7R HV 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)