C2220C105MAR1C7186
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2220C105MAR1C7186
Manufacturer
KEMET
Package / Case
SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 2220
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2008
Terminal Shape :
J BEND
Thickness :
3.81mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Height :
5mm
Thickness (Max) :
0.150 3.80mm
HTS Code :
Length :
6mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Lead Style :
J-Lead
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Low ESL
Case Code (Metric) :
5750
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
KPS SMD Comm X7R
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
33 Weeks
Depth :
5mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
SMD, J-Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C2220C105MAR1C7186
KPS SMD Comm X7R 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC SMD, J-Lead