C2012Y5V1E225Z/10
Mfr.Part #
C2012Y5V1E225Z/10
Description
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 0805
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
2.2μF
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
1.4478mm
Height :
1.25mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Width :
1.2446mm
Tolerance :
-20% +80%
Min Operating Temperature :
-30°C
Datasheets
C2012Y5V1E225Z/10
TDK Corporation C2012Y5V1E225Z/10
C 2.2μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -30°C~85°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C2012Y5V1E225Z/10 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -30°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
C2012Y5V1E225Z/10 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V