C2012X5R1V335K125AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C2012X5R1V335K125AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 35V X5R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated DC :
35V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.4478mm
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Length :
2mm
Capacitance :
3.3μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
Low ESL
Published :
Height :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
C
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Datasheets
C2012X5R1V335K125AC
TDK Corporation C2012X5R1V335K125AC
C 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)