C1825C564J1RAC7800
Mfr.Part #
C1825C564J1RAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1825
Ceramic Capacitors
Depth :
6.4mm
Height :
1.3mm
Capacitance :
560nF
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
KEMET C1825C564J1RAC7800
560nF Ceramic Capacitor 5% 1825
C1825C564J1RAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C1825C564J1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V