C1825C102KZGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1825C102KZGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 1825
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
2500V (2.5kV)
Series :
SMD Comm C0G HV
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Lead Spacing :
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance :
1000 pF
Base Product Number :
C1825C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Datasheets
C1825C102KZGAC7800
KEMET C1825C102KZGAC7800
SMD Comm C0G HV 1000 pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
C1825C102KZGAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1825C102KZGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)