C1825C102KGGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1825C102KGGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1825
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Capacitance :
1000 pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
6.4
Dissipation Factor (%) :
0.1
Dielectric :
C0G
Size (mm) :
4.5 X 6.4 X 1.6
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
yes
Construction :
Flat
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SMD Comm C0G HV
Capacitance Value :
0.001uF
Lead Spacing :
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
Termination Style :
Pad
Base Product Number :
C1825C
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Package / Case :
Voltage :
2000VDC
Tolerance :
10%
Product Length (mm) :
4.5
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Low ESL, High Voltage
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
1.6
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1825C102KGGAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1825, Voltage:2000VDC, C1825C102KGGAC7800 pinout, C1825C102KGGAC7800 datasheet PDF, C1825C102KGGAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1825C102KGGAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1825C102KGGAC7800
SMD Comm C0G HV 1000 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1825
C1825C102KGGAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm) size/dimension.Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.001uF capacitance value.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
C1825C102KGGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.252 W (4.50mm x 6.40mm)
a capacitance value of 0.001uF